More Website Templates at TemplateMonster.com!

Valašská beseda

    • VKCIMarie Caletková a Lucie Podešvová
      Práce s keramickou hlínou, pletení košíků, šití tašek a výroba různých dekorativních a dárkových předmětů: to je jen malý výsek činnosti nenápadné, ale velmi užitečné Sociálně terapeutické dílny. Ta je součástí Vzdělávacího a komunitního centra Integra Vsetín (VKCI). Rozhovor s Marií Caletkovou a Lucií Podešvovou moderuje Lucie Strbačková.
    • Petr SovjákPetr Sovják - gajdoš (Neubuz)
      Petr Sovják z Neubuzi vypráví, kterak ke gajdám přišel a jak náročné bylo tento nástroj, kdysi na Valašsku tak běžný, zvládnout. Na přání moderátorky Lucky Strbačkové Petr na gajdy přímo ve studiu zahrál a zazpíval svoji nejoblíbenější písničku.
    • Vítězslav ChrásteckýVítězslav Chrástecký: o Makytě (Huslenky)
      Vítězslav Chrástecký nás v tomto dílu Valašské besedy seznámí s výsledky svého dlouholetého bádání, které se týkají valašské hory Makyta. Tento legendární a zároveň poněkud tajuplný vrchol ho inspiroval k vydání rozsáhlé fotoknihy. Moderuje Lucie Strbačková.
    • Ladislav ChupíkLadislav Chupík, bača (Prlov)
      Jeho slova odráží moudrost, která uzrála díky mnohaletému pobytu v přírodě. Ladislav Chupík z Prlova je pravý valašský bača. Rozumí nejen zvířatům, zná také nejrůznější byliny z nichž mnohé pěstuje na své divoké, přitom harmonicky působící zahradě. Jeho mysl není otrávená civilizačními návyky a závislostmi, možná právě proto dává význam slovnímu spojení "zdravý selský rozum".
    • Kateřina BartošíkováKateřina Bartošíková (Huslenky)
      Muzikoterapií, tedy působením léčivých harmonických vibrací na živé organismy, se zabývá Katka Bartošíková z Huslenek. Jejím druhým koníčkem je keramika, kterou tvoří už od dětství. S dalším zajímavým hostem seriálu Valašská beseda si vypráví Lucka Strbačková.
    • Petr HábaPetr Hába (Vizovice)
      Jen málokdo má takový přehled o bylinách a přírodní léčbě jako Petr Hába z Vizovic. V tomto dílu Valašské besedy Petr divákům například prozradí, jak pomocí přírody podpořit lidskou imunitu. Moderuje Iva Lušovská.
    • MoravčíkMiro Jan Anton Moravčík (Halenkov)
      Miroslav Moravčík se stal nepřehlédnutelnou postavou valašské kulturní scény. A to nejen svým osobitým vzhledem. Přiznává, že má rád výzvy a čím je výzva obtížnější, tím větší zažívá vzrušení. Jako zakladateli festivalu Valašské letokruhy mu skutečně nelze upřít nebývalý tah na bránu. Za obrazem schopného organizátora a tvrdého vyjednavače se však zároveň skrývá filozof s citem pro přírodu a zdravý selský rozum.
    • LadivaBohumila Bučková (Velké Karlovice)
      Její frgály patří k nejlepším na Valašsku. To potvrzují stále se rozšiřující řady zákazníků, kteří neváhají objednávat i ze vzdálenosti desítek, ba někdy až stovek kilometrů. Pekařka Bohumila Bučková postavila věhlas svých koláčů na kvalitních surovinách, kterými opravdu nešetří. Umělé tuky v její malé pekárně ve Velkých Karlovicích zkrátka nemají místo.


      • MotýlMartin Motýl (Hvozdná)
        Pro Martina Motýla se hudba stala doslova životním stylem. Zažil bouřlivá a úspěšná léta ve skupinách Premier a Argema. Později na sebe upozornil jako člen písničkářské dvojice Bobr a Motýl - píseň Vyznání ze stejnojmenného alba se stala hitem a dodnes se bez ní neobejde snad žádná svatba. V současnosti vystupuje s vlastním projektem Motýl Band.


        • LadivaIvana Karvašová (Nový Hrozenkov)
          Jejich cestou je jednoduchost a soběstačnost. Iva Karvašová se na Valašsko i s rodinou přistěhovala ze Slovenska. S manželem koupili pozemek v Novém Hrozenkově, založili rodový statek a později i klub Ladiva. Inspirováni ságou Zvonící cedry Ruska a tajemnou Anastásií se snaží nejen o soběstačné hospodaření, ale jsou také učiteli pro lidi, kteří to s návratem k přírodě myslí vážně.
        • skupina FleretZdeněk Hrachový (Vizovice)
          Skupina Fleret patří mezi legendy české hudební scény, o čemž svědčí řada hitů, které za téměř čtyři desítky let vyprodukovala a znichž některé doslova zlidověly. Se zpěvákem a skladatelem Zdeňkem Hrachovým, si Lucka povídala nejen o historii této folkrockové formace, ale i o současnosti a plánech do budoucna.
        • Trenér dostihových koníRadek Holčák (Velké Karlovice)
          Trenér dostihových koní Radek Holčák z Velkých Karlovic si v roce 2020 připsal další triumf: vítězství ve 130. ročníku Velké pardubické. Úspěchy ověnčená stáj Valencio tak stále dokazuje, že i na hornatém Valašsku mohou koně dozrávat v pravé šampiony. Každé vítězství je ovšem vykoupeno stovkami hodin tvrdé práce. Jak chutná vítězství i co mu předchází, se dozvíte v našem rozhovoru. Radek je synem legendárního trenéra a zakladatele stáje Valencio Františka Holčáka.
        • Přírodní kosmetikaKateřina Podzemná (Bratřejůvka)
          Kateřina Podzemná je kosmetička, a právě tento obor a zároveň koníček ji přivedl k výrobě mýdel a různých bylinných mastí. Pro své výrobky používá zásadně přírodní materiály, ostatně bylinky do nich sbírá přímo na svazích valašských hor a sama je i zpracovává.
        • DarebaJiří Dareba Václavík (Vsetín)
          Harmonikář, textař, hudební skladatel a náruživý motorkář. Tak by se dal ve stručnosti charakterizovat Jiří Václavík ze Vsetína. Nejen v hudebním světě je tento huslenský rodák známý pod přezdívkou Dareba. Na svém kontě má stovky autorských písní, z nichž mnohé zlidověly. A jeho studnice nápadů nedostatkem vláhy rozhodně netrpí ani dnes.
        • Jiřina SousedíkováJiřina Sousedíková (Vsetín)
          Vsetínská spisovatelka Jiřina Sousedíková vypráví o cestě plné radosti, ale i bolesti, která ji nakonec přivedla až ke psaní svých Pamětí. Zajímavostí je, že tento čtyřdílný cyklus vychází v ručně psané podobě, podobně jako autorčiny básnické sbírky. Rodačka z Huslenek v rozhovoru vzpomíná také na mladá léta, která má spojená nejen s povoláním učitelky, ale hlavně s hudbou. Jako zpěvačka a tanečnice patřila se svým mužem k předním osobnostem valašského folkloru.
        • Valašská besedaPetr Chelčický Hradil (Zlín)
          Petr Chelčický Hradil je propagátorem organického zemědělství. V tomto díle představí zajímavý nástroj zvaný ploskořez, který k nám dorazil z východu a začíná být stále populárnější i mezi českými a slovenskými zahrádkáři a drobnými zemědělci. Povypráví také o užití takzvaných biokomplexů, což jsou přípravky blahodárně působící nejen na rostliny.
        • Valašská besedaJakub Kopecký (Nový Hrozenkov)
          Řemeslník z Nového Hrozenkova se specializuje na výrobu krpců: obuvi, která má na Valašsku dlouhou historii. Krpce byly v minulosti hojně rozšířené mezi obyvateli horských oblastí Karpat, ale podobný typ obuvi používali už staří Slované nebo domorodé kultury Asie a Severní Ameriky. Kromě krpců opouštějí Jakubovu dílnu v Huslenkách také jiné kožedělné výrobky: například opasky, kabely nebo peněženky. Kontakt: www.zkoze.cz.
        • Monika KoňaříkováMonika Koňaříková (Halenkov)
          Cukrářka Monika z Halenkova má mimořádný smysl pro detail. Specializuje se na výrobu perníčků, které zdobí dokonale precizními jemnými vzory. Nepoužívá přitom žádné šablony ani speciální pomůcky, vše je výsledkem její pečlivé a soustředěné ruční práce.
        • Eva RybářováEva Rybářová (Praha)
          Eva Veronika Rybářová je autorkou projektu Naslouchat radosti. Její videa napomáhají srozumitelným způsobem pochopit, proč například zažíváme určité náročné situace, proč je tak důležité přijmout sama sebe jako jedinečnou bytost nebo napoví, kdy je vhodné ukončit vysilující partnerský vztah. Josef Polách je hlavní tváří občanského klubu Jarilo, volného sdružení lidí, pro které je důležité spravedlivé jednání v souladu s přírodou, osobní i duchovní rozvoj.
        • Zdeňka StraškrabováZDEŇKA STRAŠKRABOVÁ (Vsetín)
          Legendární vsetínská zpěvačka Zdeňka Straškrabová spojila svůj život s folklorním souborem Vsacan. Za svou kariéru procestovala řadu zemí a podílela se na nespočetných nahrávkách. Sólové album, nazvané Život s pěsničkú, ji vyšlo však vyšlo až v roce 2016. Za svoji kariéru odolala lákavým nabídkám a zůstala věrná Valašsku a souboru, v němž našla svého muže a který dodnes považuje za jednu velkou rodinu. Paní Zdeňka udivuje vitalitou a radostí ze života. I v pětaosmdesáti letech miluje turistiku a výlety do hor.
        • Pavel HolecPAVEL HOLEC (Huslenky)
          Mezi jeho speciality patří závodní běh do schodů. Třikrát tak už zdolal například legendární Empire State Building v New Yorku, moskevskou věž Ostankino nebo mrakodrap Taipei 101 na Tchajvanu. A k tomu řadu dalších světových výškových budov. Díky sportu poznal mnoho zajímavých míst v Evropě, Asii i Severní a Jižní Americe. Pavel Holec z Huslenek se může pyšnit titulem Mistr České republiky, přesto věří, že největší úspěch ho teprve čeká.
        • Erika ĎurdíkováERIKA ĎURDÍKOVÁ (Halenkov)
          Paní Erika svými chutnými dezerty, ale i dalšími specialitami, dokázala pobláznit nejen rodinu a známé v okolí. Věhlas poctivých cukrářských pochoutek z její kuchyně se šíří podle pravidla: co je dobré, to nepotřebuje reklamu.
        • Pavel MašláňPAVEL MAŠLÁŇ (Vsetín)
          Tentokrát s historikem Muzea regionu Valašsko Pavlem Mašláněm. A podzimním tématem roku 2018 nemohlo být nic jiného, než vznik první Republiky československé. Víte o tom, že T. G. Masaryk se do říšského sněmu dostal díky Valachům? A že zpočátku nebyl všemi skupinami obyvatelstva přijímán zrovna vřele? Více v rozhovoru, který jsme tentokrát natáčeli na vsetínském zámku.
        • Petr StoklasaPETR STOKLASA (Velké Karlovice)
          Práce se dřevem má v rodině Petra Stoklasy tradici. Dřevěné hračky vyřezával už jeho otec, který syna zasvětil i do technologie výroby štípaných holubiček. Časem se právě tyto křehké ozdoby staly Petrovým hlavním artiklem, díky kterému procestoval velký kus světa.
        • Alois ZádrapaALOIS ZÁDRAPA (Lidečko)
          Autor největšího valašského betléma začal s vyřezáváním až v důchodovém věku. Během deseti let vytvořil obdivuhodné dílo, které poutá pozornost lidí nejen z Valašska. Betlém Aloise Zádrapy má více než 320 figurek, mapujících řemesla, často už zaniklá.
        • HrňováMARIE HRŇOVÁ (Huslenky)
          Od mládí se věnuje výrobě krojů a vyšívání. Uchovává tradici starých valašských výšivek, které zpracovává podle původních vzorů. Zároveň ochraňuje sbírku vzácných krojů, a také krajek z meziválečného období.
        • DockalováJANA DOČKALOVÁ (Karolinka)
          Hostem první besedy, kterou moderovala Lucka, se stala malířka Jana Dočkalová-Kobzáňová. Dcera legendárního valašského malíře, grafika a spisovatele Jana Kobzáně. Úvodní díl volného cyklu byl zveřejněn koncem roku 2016.
        • Petra ČernockáPETR ČERNOCKÁ (Praha)
          Představitelka legendární čarodějky Saxany nám poskytla rozhovor při návštěvě Huslenek. Petra Černocká mimo jiné prozradí, jak to dělá, že i po tolika letech vypadá stále mladě, nebo jak vychovává svoji vnučku Olivii Coco.